RHAF2017 / Quasars Ensemble – rezidenčný súbor Rádia Devín

Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

17. marec 2018, 18.00 hod.

Quasars Ensemble – rezidenčný súbor Rádia Devín


Bohuslav Martinů / Kuchyňská revue
Camille Saint-Saëns / Karneval zvierat
Oto Ferenczy / Concertino per 10 stromenti


Quasars ensemble je tretím rezidenčným súborom Rádia Devín. Svoju koncertnú sezónu na pôde Slovenského rozhlasu otvoril už vo februári jubilejným koncertom, ktorým oslávil svoje 10. narodeniny. Jeho druhý koncert bude súčasťou festivalu Radio Head Awards a bude opäť jedinečný!

Tvorba Ota Ferenczyho sa stala dôležitým mostom, po ktorom sa zrod modernej slovenskej hudby dostal až k avantgarde 60. rokov. Do Concertino per 10 stromenti vložil svoje nadšenie z hudby Igora Stravinského a bartókovsku dravosť, eleganciu.

K Ferenczyho tanečnej iskrivosti presiaknutej melodikou folklóru sa pridá aj Camille Saint-Saëns a rozpúta na pódiu Karneval zvierat. Levy! Antilopy! Slony! Klokany! Korytnačky! Hydina! I preslávená labuť!

A tejto Veľkej bezstarostnej zoologickej fantázii plnej pozitivizmu bude kontrovať práve Kuchyňská revue Bohuslava Martinů. Táto kultová skladba mu priniesla povesť invenčného, moderne zmýšľajúceho autora. Okrem vplyvu džezu dielo prekypuje klasicistickou sviežosťou, neobarokovými imitáciami popretkávanými kontrapunktickým majstrovstvom. Zároveň srší vtipom, ako aj tanečným espritom. V originálnej baletnej verzii vystupujú tancujúce kuchynské predmety: manželia – hrniec s pokrývkou, sokovia v láske – uterák s „habarkou“ a strážca čistoty a poriadku – uterák. Takže zábava sa môže začať!

Koncert vysielame v priamom prenose v Rádiu Devín.

Foto: Zdenko Hanout