Večer slovenských huslistov

11.3.2016 / 19:00 / Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

Štyria výnimoční huslisti v premiérach slovenských skladateľov.

Jednou z inšpirácií husľového koncertu Lukáša Borzíka bola hra Milan Paľu: „Podstata krásy hudby je neuchopiteľná, je ako zjavenie. Zažil som však, že počas Milanovej hry na husliach je na chvíľu hmatateľne prítomná. Chveje sa. A tým chvením v nás prebýva“ hovorí o svojej inšpirácii Lukáš Borzík, ktorý sólový part svojho husľového koncertu zveril celkom prirodzene práve Milanovi Paľovi.

V LEiA Suite Vladislava Šarišského sa predstavia ďalší traja fenomenálni huslisti: Dalibor Karvay, Miloš Valent a Stanislav Palúch. Skladba je „vyjavením spoločenského postoja mladej generácie, v širšom mysticko fantázijnom svete vitalizovaných konštánt“ dodáva k svojej kompozícii jej autor - Vladislav Šarišský.

Na koncerte zaznejú aj Variácie na slovenskú ľudovú pieseň Jána Cikkera.

Spolu s výnimočnými sólistami účinkuje Symfonický orchester a Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu, diriguje Anton Popovič.

Festival Radiohlavy otvoríme veľkolepo plným javiskom: slovenskí huslisti, orchester, zbor a svetové premiéry. 11. marca o 19,00 vo Veľkom koncertnom štúdiu a vo vysielaní Rádia Devín.

Foto: Veronika Markovičová a Vladimír Kuric