JANA ANDEVSKA so skupinou

12.3.2016 / 17:30 / Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

JANA ANDEVSKA - očarujúce hudobné svety mladej slovenskej pesničkárky.

Skladateľka, speváčka a multiinštrumentalistka JANA ANDEVSKA dostala tú najlepšiu školu života, vrátane hudobnej. Hru na husliach študovala na Konzervatóriu a VŠMU v Bratislave, pokračovala na Hudobnej Univerzite v New Yorku. Istý čas pôsobila v pedagogických službách na uznávanej Greenwich House Music School a Conservatory Brooklyn v New Yorku. Účinkovala aj v komorných a symfonických orchestroch, s ktorými si zahrala v svetoznámych koncertných sálach (Carnegie Hall, Lincoln Center Of New York). Nomináciu na prestížne ocenenie Grammy jej priniesla pieseň Beautiful Drug.

Janin úspešný štart hudobnej kariéry sa uskutočnil roku 2008 v New Yorku, keď prijala pozvanie na nahrávanie albumu slávnej americkej skupiny Thievery Corporation. Neskôr v spoločnosti zvučných mien svetovej alternatívnej hudobnej scény (Sen Jorge, Anoushka Shankar, Femi Kuti, Chuck Brown) sa naplno rozvinulo a úspešne uplatnilo aj Janine mimoriadne hudobné nadanie a tvorivosť. Debutový album Bright Avenues nahrala vo svojom East Village apartmáne na Manhattane v New Yorku za asistencie priateľov, hudobníkov (Barry Reynolds, Mauro Refosco). Album Bright Avenues vyšiel v roku 2014.

Koncert Jany Andevskej v Slovenskom rozhlase si nenechajte ujsť. Jej kompozície a piesne sú v dokonalej súhre vážnej a modernej hudby, čo opäť svedčí o tom, že dobrá hudba je naozaj len jedna.

Foto: Gréta Zubová