Minimal music a svetová premiéra

14.3.2015 o 21.30 hod. Veľké koncertné štúdio SRo
Koncert vysielame v priamom prenose v Rádiu Devín. Vstup na koncert je voľný!

Minimalistická hudba ... Minimal... Minimal music takto sa dnes označuje tvorba súčasných amerických autorov Steva Reicha a Philipa Glassa.

Aj keď samotní autori sa za minimalistov neoznačujú. Philip Glass napríklad vyhlásil, že je „skladateľom hudby opakujúcich sa štruktúr“. Minimal music sa zrodila na Newyorskej Downtown scéne v 60tych rokoch ako jedna z foriem americkej avantgardnej - experimentálnej hudby. Jej hlavnými znakmi sú konsonantná harmónia, pravidelná pulzácia, statickosť, postupná transformácia prúdu hudby a opakovanie hudobných fráz alebo menších buniek. Tento hudobný smer oslovuje hlavne v posledných desaťročiach široké publikum poslucháčov iných žánrov – jazzu, rocku.Rezidenčný súbor Rádia Devín - Ensemble Ricercata pod vedením umeleckého vedúceho Ivana Šillera uvedie spolu s hosťami skladby Music in Similar Motion pre dva elektrické organy a ansámbel Philipa Glassa a Eight lines – pre okteto a 2 klavíry Steva Reicha.

Spojí ich svetová premiéra skladby slovenského súčasného skladateľa Petra Machajdíka - Danube Afterpoint pre okteto a 2 klavíry, ktorá je spomienkou autora na 80te roky minulého storočia... „z nedostatku dostupnosti akýchkoľvek materiálov som oslovoval skladateľov a výtvarníkov na celom svete a komunikoval s nimi. Väčšina z nich mi ochotne posielala platne, notový materiál a rôzne publikácie. Bol to v tom období ojedinelý a nie príliš legálny druh samovzdelávania sa. K umelcom, s ktorými som si dopisoval v dobe, keď v našich zemepisných šírkach mnohí ani len netušili, že takáto hudba vôbec jestvuje, patril aj Steve Reich, ktorému vďačím za množstvo informácií o jeho vlastnej tvorbe ako aj za kontakty so svetom.“ hovorí Peter Machajdík.


Peter Machajdík (autor foto: Danka Sochorová)

Koncert s názvom Eight Lines je prvým v cykle druhej koncertnej sezóny rezidenčného súboru Rádia Devín Ensemble Ricercata. Za prvý koncertný cyklus v roku 2014 je ansámbel nominovaný na cenu Radio Head_Awards – Hudobný počin roka 2014.