Keď sa páni zišli…

To je názov albumu, ktorý ponúka znenie piesní, melódií zo zbierky s titulom „Saltus Hungarici a Dionisio 1730“ z územia Slovenska.

Slávna rukopisná zbierka ľudových piesní z Uhrovca z roku 1730 našla svoje novodobé hudobné vyjadrenie až v roku 2008, keď huslista a aranžér Miloš Valent nahral so skupinou Solamente Naturali niekoľko nápevov z nej. Album bol nominovaný v kategórii World music / Folk v ankete Radio Head Awards 2012.

Na koncerte 28.marca o 21.00 hod. zaznie hudba tohto unikátneho projektu v autentickej interpretácii vynikajúceho slovenského súboru Solamente naturali pod vedením Miloša Valenta: „Píše sa rok 173O, tuhá zima na Gemeri, podvečer ... za orosenými oknami kaštieľa čulá vrava v mnohých jazykoch, prerývaná štrnganím cínových pohárov, ráznym dupotom hajdúskeho tanca, a nevtieravým cinkaním malého cimbalu, ktorý uprene pozorujú vzorne upravení muzikanti, kým Cinka Panna nezačne hrať svoju obľúbenú clivú pieseň Oroszlay.

Dvanásť "rúnd" vás dostane do nálady ako keby ste práve oslavovali na hornouhorskom šľachtickom dvore, otvorenom aj hudobným vplyvom z podhradia. Barokový inštrumentár huslí, viol, priečnej a zobcovej flauty vkusne doplňujú ľudové nástroje ako koncovka, fujara, cimbal, drumbľa či ozembuch. Zaznejú smutné, ťahavé melódie ale aj tanečné rundy. Zdajú sa vám známe názvy Hungaricus, Kurucká nôta, Marsch, Olach, Verbunk, Menuet, Sonáta, Polonicus či Anglicus alebo Pargamasca? To všetko je hudba z Uhroveckej zbierky, a sú tam Tance z Uhrovca.

Keď sa páni zišli, takto sa zabávali...