Minimal music na organe

Takmer presne pred rokom v bratislavskom Nu Spirit Clube mal projekt pod názvom Glass in the Club v podaní Fera Királya svoju premiéru. Dramaturgia koncertu sa postupne menila a v súčasnosti obsahuje skladby, ktoré nie sú primárne určené pre klavír a to z jedného dôvodu, že tento nástroj nie je všade.

Prirodzene sa tak repertoár preorientoval na kompozície, ktoré sú určené pre elektrický organ z Glassovho minimalistického obdobia. Aby mohol Király realizovať aj basové party hrané nohami, zostrojil a naprogramoval si zariadenie, ktoré mu to umožnilo.

Na jeseň 2013 dostal Király ponuku od festivalu ISCM World New Music Days uskutočniť svoj projekt v gotickom Dóme sv.Alžbety v Košiciach na kráľovskom nástroji - píšťalovom organe, a tak prvýkrát v našom regióne zaznela americká minimal music v takejto podobe a rozsahu, pod názvom Contrary Motion.

Tento príbeh pokračuje koncertom o 19:00 hod. 29.3.2014 na Radio_Head Awards Festivale v Slovenskom rozhlase na jednom z najväčších organov v strednej Európe. Navyše bude tento event obohatený vizuálnou projekciou vynikajúceho Jána Šicka. Na koncert je potrebné si vyzdvihnúť miestenky prostredníctvom Ticketportalu.

Viac o pripravovanom projekte sa dozviete z rozhovoru s protagonistami v relácii Ars musica vo štvrtok 20.3.2014 v čase 09.00-11.00 hod. na Rádiu Devín.

Program:
Philip Glass: Mad Rush
Philip Glass: Music in Contrary Motion
Philip Glass: Two Pages for Steve Reich

Autor foto: Lucia Csajka